BizimNET Tavla Nedir?

Tavla Türkiye’de en çok sevilen ve uzun yıllardır oynanan oyunlardan bir tanesidir. Erkek ve kız tavlası şeklinde iki farklı türü vardır. Kız tavlası erkek tavlasına göre daha basittir. Tavlası dizilişi ve oynama yönü en çok karıştırılan konulardan bir tanesidir. Tavlada iki farklı renk 30 pul, 2 zar ve 24 hane bulunur. İki kişilik oynanan tavlada öncelikle zar atılarak başlanır. Tavlada mars ve düz gibi terimler bulunur. Tavla oyununda amaç pulların kişinin kendi hanesine toplamasıdır.

Tavla kuralları?

Tavla 2 adet zarla oynanır. Oyunun başlangıcında oyuncular sırasıyla birer zar atar. Ve daha yüksek rakamda zarı atan oyuncu oyuna başlama hakkı kazanır. Beraberlik durumunda tekrar zar atılır. Oyuncular sırayla zar atarak gelen zarların toplamı kadar pulları hareket ettirerek, toplama bölgesine getirmeye çalışır. Amaç rakibin pullarını ilerletmesini ve toplamasını engellemektir.

Tavla nasıl oynanır?

Eğer oynayabileceğiniz hamle varsa attığınız iki zardaki sayıyı da oynamak zorundasınız.

Attığınız zarlarda aynı iki sayının gelmesi durumuna çift denir. Çift atılması durumunda zardaki sayıyı 4 kere oynarsınız.

Bir hanede tek pulunuz varsa rakip onu puluyla kırabilir. Eğer pulunuz kırıldıysa atacağınız zara göre rakibin sahasından boş yere denk gelmesi halinde tekrar oyuna döner.

Kırık pulunuzu oyuna sokabilmek için zar attığınız hanenin boş veya rakibinizin en fazla 1 pulu olması gerekmektedir. Aksi taktirde müsait bir zar atana kadar pulunuzu oyuna sokamazsınız.

Eğer kırık pulunuz varsa bu pulu oyuna dahil etmeden başka hamle yapamazsınız. Eğer pulu oyuna dahil edebilecek uygun hane yoksa rakibinizin oynamasını bekleyip herhangi bir hane uygun duruma gelene kadar zar atamazsınız.

Tavla nasıl kazanılır

Tüm pullarını önce toplayan oyuncu oyunu kazanır. Kazanan oyuncu son pulunu aldığı anda rakipte tüm pulları toplama bölgesine sokmuş ve en az bir pul toplamışsa kazanan oyuncu 1 puan alır.

Mars nasıl yapılır?

Oyunculardan birisi pullarını henüz toplama bölgesine getiremeden diğeri tüm pulları toplayıp oyunu kazanırsa bu duruma ‘ Mars ‘ denir

Pul Toplama Kuralları

Öncellikle pullarınızın tümünü kendi evinize toplamalısınız. Attığınız zarın gösterdiği hanelerdeki pulları tek tek kendi evinize toplamaya başlamalısınız. Tercihen en uzak noktaları en yakına çekerek bu işlemi yapmalısınız. Daha sonra tüm pullarınız toplandığında ise pullarınızı toplamaya başlamalısınız. Mesela 6-3 attınız, 6. ve 3. hanelerdeki pullarınızı tek tek toplamaya başlamalısınız. Eğer o hanelerde pulunuz bulunmuyorsa da en yüksek hanedeki pulları yavaş yavaş alt hanelere kaydırmalısınız.

Tavla İpuçları

Açık vermeniz gerektiğinde kendi önünüzden değil rakibinizin önünde yani en uzakta olan 2 taşlardan açık verin.

4-2, 6-4, 3-1, 5-3, ve benzeri şekilde ardışık zarlar geldiğinde kap alın.

Tavla oynarken rakibinizin taşını kırmadan önce kendi önünüzdeki taşlarda açık olup olmadığını kontrol edin, açık varsa kırmayın.

Tavlada ilk hamlelerinizi uzakta yer alan taşlardan yapın.

Uzakta yer alan 2 taşınızı nekadar kısa sürede kendi alanınıza doğru getirirseniz okadar avantajlı sayılırsınız.

Uzakta yer alan 2 tane Kendi taşlarınızı kendi alanınıza doğru getirirken rakibinizin 2 taşını kendi alanına götürmesine engel olun, yani 2 li bloklar oluşturun, kap alın.