BizimNET 101 Okey Nedir?

101, Rummy türünden gelen en popüler Türk oyunudur. Oyun 106 taştan oluşan bir oyun seti ile oynanır. Taşlar 4 değişik renkte olup üzerinde 1'den 13'e kadar sayılar bulunur. Her sayıdan 8 taş bulunur: iki kırmızı, iki sarı, iki mavi ve iki siyah. Ayrıca numarasız iki özel taş vardır. Bu taşlar oyunda joker olarak kullanılır.

Oyunun Amacı

Oyunun genel olarak amacı ıstakadaki tüm taşları elden çıkarmaktır. Bunu başarabilen oyuncu, oyunu bitirir ve Çipleri kazanır. Ancak oyunu kazanmak için tüm taşları elden çıkarmak zorunlu değil. Oyun sonunda açarak ve işleyerek elinden taşları çıkarmaya çalışan oyuncuların ellerinde kalan sayılar toplanır. Sıralamada en az ceza alan oyuncu oyunu ve dolayısıyla Çipleri kazanır.

Oyunun Oynanışı

Oyuna ilk başlayan oyuncuya 22, diğer oyunculara 21 taş dağıtılır. İlk oyuncu elinden bir taş atar. Oyuncular ıstakalarındaki taşları en az 3’lü olacak perlere veya çiftlere göre dizmeye çalışırlar. Bir oyuncu hem seri, hem çift açamaz. Ancak elini açtıktan sonra seri ve çift işleme yapabilir. 101 Okey’de kasa yok. Okeydeki gibi oyunu kazanmak için tüm eli dizip, eli bitirmek gerekli değildir. Eli bitmese bile, elini açıp en az cezayı alan oyuncu/oyuncular oyunu kazanır. Soldan taş almak için eli açmak gereklidir.

Sahte okey nedir?

Oyunda yere açılan taşın bir üstü okey olduğu ve diğer taşların yerini tuttuğu için o taşın esas değerini taşıyan 2 adet "sahte okey" taşı vardır. Bu " sahte okey taşı" her elde değişir.Oyun başlarken yere açılan taşın diğer teki eller ilk dağıtıldığında bir oyuncuya gelmişse ona "gösterge" denir.

Elinde gösterge olan oyuncu oyunun başında belirtirse diğer oyunculardan birer puan düşülür.

Per nasıl yapılır?

Bir per en az 3 taştan oluşur, ( örnek: kırmızı 7,8,9 veya siyah 5, kırmızı 5 mavi 5).

11-12-13-1-2 perlerde 2 geçersizdir yani 1'de sonra taş dizilmez.

Seri Açma

Sırası gelen oyuncu elindeki seri perlerin toplamı 101’i geçerse, elini yere açabilir. (Katlamasız oyunlarda) Seri açtıktan sonra işleme yapmak serbesttir. Oyuncular açtıkları elde işleme yapabilirler.

Çift Açma

Sırası gelen oyuncu elindeki çiftlerin toplamı 5 çifti geçerse, elini yere açabilir. (Yine oyun katlamasız olursa) Çift açtıktan sonra sadece çift değil, seri perlere de işleyebilirler. Oyuncular açtıkları elde işleme yapabilirler.

Taş İşleme Kuralları

Oyun 3 şekilde bitebilir.

1. Bir oyuncu tüm 21 taşını dizerek elini bitirir.

2. Bir oyuncu taşlarının bir kısmını dizip, açtıktan sonra yerde açılmış diğer perlere işleme yaparak eli bitirir.

3. Taş biter. En düşük cezayı alan oyuncu/ oyuncular oyunu kazanır.

Oyun Sonu ve Kazananın Belirlenmesi

İşleme yapmak için eli açmış olmak yeterlidir. Çift açan seri işleme, seri açan çift işleme yapabilir. Bir sırada tek bir pere yan yana en çok 2 taş işlenir. Örn; 7-8-9 perine aynı elde 5-6 işleyebilir, ancak 4 işleyemez. 4 işlemek için oyuncu sıranın tekrar kendisine gelmesini bekler.

Katlamalı Oyun

Katlamalı oyunlarda el açmak için gerekli minumum sayı 101 değil, değişkendir. İlk oyuncu 101 sayı veya 5 çift ile elini açabilir. Ancak ondan sonra elini açacak her oyuncu bir önceki oyuncudan 1 fazla toplam sayıya sahip olmak zorundadır. Örneğin bir oyuncu 102 sayı ile açtıktan sonra, ondan sonra elini açacak oyuncunun artık 101 değil, 103 sayısını yakalaması gereklidir. Çift için ise bir fazla çifte gerek duyulur.

Yardımlı Oyunlar

Oyunda iki tür oyun seçeneği mevcut: Yardımlı ve yardımsız oyunlar. Yardımlı oyunlar işler taşlar işaretlenir, okey ters döner, oyuncular işleme yaparken Hızlı işle seçeneğini kullanabilir.

Yardımsız Oyunlar

Hızlı İşle seçeneği bulunmaz. İşler taşlar işaretli değildir ve okey ters dönmez.

Oyun Cezaları

Oyuncunun ceza alabileceği birkaç durum var. Ceza ise 101 puandır. Eli minumum sayıyı geçmediği halde açma veya eli ortaya açıp, toplama. İşler taş veya okey atma.